Sylva ry on syöpäsairaiden lasten vanhempien vuonna 1982 perustama rekisteröity yhdistys, jonka tarkoituksena on syöpää sairastavien lasten, nuorten ja heidän perheidensä auttaminen. Sylvalla on yli 1500 jäsentä eri puolilla Suomea, ja sen toiminta on valtakunnallista.

Klikkaa seuraavasta linkistä, niin näet katsauksen Sylvan toimintaan vuonna 2012.

Miten Sylva toimii?

  • edistää syöpäsairaiden lasten, nuorten ja heidän perheidensä kuntoutus-, virkistys- ja lomatoimintaa
  • tukee lasten syöpäsairauksien hoito- ja tutkimustyötä
  • julkaisee oppaita ja muuta tiedotusmateriaalia
  • järjestää koulutustilaisuuksia syöpäsairaiden lasten vanhemmille sekä hoito- ja kuntoutustyössä mukana oleville
  • tekee aloitteita ja esityksiä syöpäsairaiden lasten, nuorten ja heidän perheidensä ajankohtaisten ongelmien johdosta
  • toimii yhteistyössä syöpäsairaiden lasten vanhempienyhdistysten ja -kerhojen, syöpäyhdistysten ja muiden lasten asialla olevien järjestöjen kanssa
  • pitää yhteyttä kansainvälisiin lapsisyöpäjärjestöihin.

Sylva on Suomen Syöpäyhdistyksen, Lastensuojelun Keskusliiton, syöpäsairaiden lasten vanhempia edustavan kansainvälisen yhdistyksen, ICCCPO:n ja Vastuullinen Lahjoittaminen ry:n (VaLa) jäsen. Lisäksi Sylva on ollut perustamassa Aamu Suomen Lasten Syöpäsäätiötä, ja toimii Uusi Lastensairaala 2017 kannatusjäsenenä.

Sylvalla on oma toimisto Helsingissä ja kaksi asuntoa, jotka on tarkoitettu syöpäsairaiden lasten perheiden käyttöön lapsen syöpähoitojen aikana Helsingissä.

HENKILÖKUNTA

toiminnanjohtaja Anne Vähäkylä-Aulo
puh. 050 361 7977 klo 8.30 - 16.00 ja klo 16 jälkeen tarvittaessa: 040 589 9530,
anne.aulo@sylva.fi

toimittaja-tiedottaja Mari Pöyhtäri
puh. 09 135 6889, mari.poyhtari@sylva.fi

hallintosihteeri Anita Lappalainen
puh. 09 135 6866
Sylvan yleinen sähköposti: sylva@sylva.fi
- kursseihin ja tapahtumiin liittyvät asiat
- tuetut lomat
- oppaiden tilaukset ja laskutus
- jäsenasiat ja osoitteenmuutokset

kuvataideterapeutti Riitta Salmu (HYKS ja TAYS)

neuvontahoitaja, sairaanhoitaja, psykologi Jaana Kaukoranta, neuvontahoitaja@sylva.fi tai puh. 050 3828 780 (soittoaika tiistaina ja perjantaina klo 8.30 - 16.00)

HALLITUS

Sylva ry:n hallituksen kokoonpano 6.4.2014 pidetyn vuosikokouksen jälkeen:

Lisätietoja Sylva ry:n puheenjohtajasta saat tästä:
Aila Paloniemi, Jyväskylä
aila.paloniemi@eduskunta.fi


TAYS:N ALUE:
Veikko Lammi
, varapuheenjohtaja, Ylistaro
veikko.lammi@gmail.com

Olli Lapakko, Hattula
olli.lapakko@armas.fi

HYKS:N ALUE:
Soili Lehto-Kylmänen
, Kuusankoski
soililehto1@gmail.com

Anna-Elina Rahikainen, Helsinki (valittu 6.4.2014)
anskur@hotmail.com

Sonja Vuorela, Helsinki
sonjavuorela@gmail.com

Pia Westerlund, Lappeenranta
pia.westerlund@jukkatalo.fi


TYKS:N ALUE:
Juha Holmgren
, Ulvila
juha.holmgren@kolumbus.fi

Harri Lehtonen, Kaarina
harri.a.lehtonen@turku.fi

OYS:N ALUE:
Tanja Pohjola
, Kuusamo
tanja.pohjola@nordicholidays.com

Risto Vittaniemi, Oulu
risto.vittaniemi@luukku.com

KYS:N ALUE:
Arja Sorvari,
Puuppola
arjasor@gmail.com

Juha Losoi, Kuopio
juha.losoi@pp1.inet.fi




Tulosta