Suoraan sisältöön

Team Rynkeby lähtöjuhla Helsingissä 3.7. klo 10.00–12.00

3.7.2026 klo 10:00 - 12:00

Team Rynkeby Tour de Paris lähestyy – tule saattamaan Suomen joukkueet kohti Pariisia!

Kesä huipentuu jälleen, kun Team Rynkeby Suomen joukkueet starttaavat kohti Pariisia osana Euroopan suurinta hyväntekeväisyyspyöräilyä. Heinäkuun alussa ympäri Suomen järjestettävät lähtöjuhlat tarjoavat mahdollisuuden tavata joukkueita, kannustaa pyöräilijät matkaan ja olla mukana tukemassa tärkeää työtä vakavasti sairaiden lasten hyväksi.

Tule mukaan kokemaan lähtötunnelmaa, tapaamaan vapaaehtoisia, yhteistyökumppaneita ja tukijoita sekä lähettämään keltaiset joukkueet turvallisesti kohti tuhansien kilometrien matkaa halki Euroopan. Matka huipentuu Pariisiin, mutta jokainen poljettu kilometri vie samalla eteenpäin lasten ja heidän perheidensä tukemista.

Lähtöjuhlien aikataulu eri paikkakunnilla:

Team Rynkeby Oulu
Ma 29.6. klo 10.30–12.00
Rotuaari, Oulu

Team Rynkeby Järvi-Suomi
Ke 1.7. klo 09.15–10.00
Kauppakeskus Seppä, Ahjokatu 3, Jyväskylä

Team Rynkeby Ostrobothnia
Ke 1.7. klo 09.00–09.30
Närpes Parkscen, Keskusaukio (Tomaattikarnevaalit)

Team Rynkeby Turku
To 2.7. klo 08.00–09.00
Turun Tuomiokirkkotori

Team Rynkeby Tampere
To 2.7. klo 09.00–10.00
Laukontori, Tampere

Team Rynkeby Häme
To 2.7. klo 11.00–13.00
Hämeenlinnan tori, Raatihuoneenkatu 10

Team Rynkeby Espoo, Vantaa ja muut Suomen joukkueet
Pe 3.7. klo 10.00–12.00
Helsinki, Kansalaistori & Fanzone (Musiikkitalon viheriö)
– Mukana kaikki Suomen joukkueet paitsi Polka Dot Suomi.

Team Rynkeby Polka Dot Suomi
La 4.7.
Girona, Espanja

Tule kannustamaan joukkueet matkaan! Jos et pääse paikan päälle, voit seurata Team Rynkeby Suomen matkaa halki Euroopan aina Pariisiin saakka verkkosivuillamme ja sosiaalisen median kanavissamme. Yhdessä viemme toivoa, tukea ja iloa vakavasti sairaille lapsille ja heidän perheilleen.

 

Team Rynkeby on kansainvälinen hyväntekeväisyyspyöräilyjoukkue

Hyväntekeväisyyspyöräilyn juuret ovat Tanskassa, jossa Rynkeby Foodsin työntekijä päätti vuonna 2002 parantaa elintapojaan ja pyöräillä Pariisiin. Projekti on vuosien kuluessa laajentunut yhdeksään maahan, ja nykyään mukana on yhteensä 73 joukkuetta kahdeksasta maasta: Tanskasta, Ruotsista, Norjasta, Suomesta, Färsaarilta, Islannista, Saksasta ja Sveitsistä. Lisäksi mukana on kansainvälinen joukkue, joka polkee Alppien yli Pariisiin.

Suomen joukkueet tulevat Hämeestä, Espoosta, Vantaalta, Tampereelta, Turusta, Oulusta, Järvi-Suomesta sekä Pohjanmaan oma joukkue Team Rynkeby Ostrobothnia. Mukana on myös Team Rynkeby Polka Dot Suomi, joka kokoaa pyöräilijöitä ympäri suomen ja polkee vuoristoreittiä Pariisiin.

Toiminnan tarkoituksena on kerätä rahaa vakavasti sairaiden lasten hyväksi.

Joukkueiden toimintakausi alkaa vuosittain syyskuussa ja huipentuu Pariisiin pyöräilyyn yleensä heinäkuun ensimmäisellä viikolla, sekä kauden keräystuloksen lahjoitusgaalaan syyskuun lopulla. Kauden aikana jäsenet sitoutuvat varainhankintaan, yhdessä tekemiseen ja fyysiseen harjoitteluun. Vuosi vuodelta kasvaneet keräyssummat ovat ratkaisevan tärkeitä monille vakavasti sairaita lapsia auttaville järjestöille.

Pyöräilijät maksavat kaikki kustannuksensa itse ja projektin hallinnollisista kuluista vastaavat Eckes-Granini (Rynkeby-, God Morgon- ja hohes C -brändiensä kautta) sekä avun kohteena olevat organisaatiot. Suomessa lahjoitetaan 70 prosenttia kerätyistä varoista Aamu Säätiölle lasten syövän tutkimukseen ja hoitojen kehittämiseen sekä 30 prosenttia Sylva ry:lle syöpäsairaiden lasten, nuorten ja heidän perheidensä psykososiaaliseen tukemiseen.

Lisätietoja

Lea Koivisto
lmck@team-rynkeby.com
040 551 8159

https://www.team-rynkeby.fi/

Tapahtumapäivät:
3.7.2026 klo 10:00 - 12:00