Alueelliset yhdistykset ja kerhot

Sylva ry tekee tiivistä yhteistyötä paikallisten yhdistysten ja kerhojen kanssa. Ne tarjoavat vertaistukea syöpäsairaiden lasten perheille eri puolilla Suomea.

Lapsen sairastuessa vertaistuesta on iso apu koko perheelle. Sylva on syöpää sairastavien lasten, nuorten aikuisten sekä heidän läheistensä valtakunnallinen yhdistys.

Lisäksi maassamme toimii alueellisten syöpäyhdistysten ja yliopistosairaaloiden yhteydessä syöpäsairaiden lasten vanhempien perustamia alueellisia yhdistyksiä, kerhoja ja ryhmiä. Alta löydät yhteystiedot eri yhdistyksiin ja kerhoihin ympäri Suomea, jotka tarjoavat vertaistukea omalla paikkakunnallasi.

Hämeenlinnan seudun syöpälapset Pisara ry
Puheenjohtaja Mervi Ekroos
merviekroos71@gmail.com
syopalapset-pisara.net

Keski-Suomen Syöpäyhdistyksen Sopukka-ryhmä
Neuvontahoitaja Marika Raitio ja vanhempien edustaja Arja Sorvari
marika.raitio@kessy.fi
arjasor@gmail.com
keski-suomensyopayhdistys.fi/vertaisryhmat

Kuusamon Tapiirit – Pohjois-Suomen Syöpäyhdistys ry
Puheenjohtaja Jaana Hyrkäs
jaana.hyrkas@luukku.com
pssy.org, osastot ja kerhot

Kymenlaakson Syöpäyhdistyksen Syke-kerho
Sari Yli-Kojola
sariylikojola@gmail.com
kymenlaaksonsyopayhdistys.fi/paikallisosastot

Kympin Lapset – HYKSin Lapsisyöpäpotilaiden Vanhemmat ja Ystävät ry
Puheenjohtaja Anna Cantell-Forsbom
anna.cantell@elisanet.fi
kympinlapset.fi

Lapin Sylvertti, Lapin syöpälasten vertaistuki- ja virkistystoiminta – Pohjois-Suomen Syöpäyhdistys ry
Annika Halonen
annika.halonen@gmail.com
pssy.org, osastot ja kerhot

Lounais-Suomen Syöpäyhdistyksen lapsisyöpäpotilasperheiden kerho Sykerö
Puheenjohtaja
Taina Ylenius
sykero@lssy.fi
lssy.fi/sykero

Pohjanmaan Syöpäyhdistyksen Eppulit-kerho
Puheenjohtaja Kari Alasaari
kari@alasaari.net
eppulit@gmail.com
eppulit.fi

Pohjois-Karjalan Syöpälapset Sykkyrä ry
Puheenjohtaja Anneli Sorsa
anneli.sorsa@silenna.fi
sykkyra.fi

Pohjois-Suomen syöpälapsiperheet – Pohjois-Suomen Syöpäyhdistys ry
Puheenjohtaja Nina Granat
nina.granat@ouka.fi
pssy.org, osastot ja kerhot

Pohjois-Savon Syöpäyhdistyksen Kuopus-kerho
Puheenjohtaja Margit Losoi
margit.losoi@pp1.inet.fi
pohjois-savonsyopayhdistys.fi/paikallistoiminta

project liv rf – för svenskspråkiga långtidssjuka barn
Nina Brännkärr-Friberg
nina@projectliv.fi
projectliv.fi

Saimaan Syöpäyhdistyksen Unikko-kerho
Puheenjohtaja Veikko Heikkinen
veikko.heikkinen@quicknet.inet.fi
saimaansyopayhdistys.fi, paikallistoiminta, Unikkokerho

Satakunnan Syöpäyhdistyksen lapsisyöpäpotilasperheiden kerho Syöpykät
Puheenjohtaja Anu Lehtomäki
syopykat@satakunnansyopayhdistys.fi
satakunnansyopayhdistys.fi, Syöpykät

SYLI – Syöpään sairastuneiden lasten vanhempien yhdistys ry
Puheenjohtaja Minna Laakkonen
tukkaminna@outlook.com
syliry.fi