Suoraan sisältöön

Järjestöyhteistyö

Alueelliset syöpäyhdistykset ja vanhempainkerhot sekä -yhdistykset

Alueellisten syöpäyhdistysten vanhempainkerhot ja itsenäiset vanhempainyhdistykset tarjoavat vertaistukea, virkistystä ja tapahtumia syöpäsairaiden lasten perheille eri puolilla Suomea.

Lapsen sairastuessa vertaistuesta on apua koko perheelle.

Alueellisten syöpäyhdistysten ja yliopistosairaaloiden yhteydessä toimii syöpäsairaiden lasten vanhempien perustamia paikallisia yhdistyksiä, kerhoja ja ryhmiä. Alta löydät yhteystiedot eri yhdistyksiin ja kerhoihin ympäri Suomea, jotka tarjoavat virkistystä ja vertaisuutta omalla paikkakunnallasi.

Keski-Suomen Syöpäyhdistys
Sopukka-ryhmä
Neuvontahoitaja Marika Raitio
Vanhempien edustajat Arja Sorvari ja Sarita Rajala
marika.raitio@kessy.fi
arjasor@gmail.com
saritaky@gmail.com
keski-suomensyopayhdistys.fi/vertaisryhmat

Kymenlaakson Syöpäyhdistys
Syke-kerho
Hallituksen jäsen Sari Yli-Kojola
sariylikojola@gmail.com
kymenlaaksonsyopayhdistys.fi/paikallisosastot

Lounais-Suomen Syöpäyhdistys
Sykerö – Lapsisyöpäpotilasperheiden kerho
Puheenjohtaja Taina Ylenius
sykero@lssy.fi
lssy.fi/sykero

Pohjanmaan Syöpäyhdistys
Eppulit-kerho
Puheenjohtaja Kari Alasaari
kari@alasaari.net
eppulit@gmail.com
eppulit.fi

Pohjois-Savon Syöpäyhdistys
Kuopus-kerho
Toiminnanjohtaja Pirjo Airaksinen
Puheenjohtaja Margit Losoi
pirjo.airaksinen@pohjois-savonsyopayhdistys.fi
margit.losoi@pp1.inet.fi
pohjois-savonsyopayhdistys.fi/paikallistoiminta

Pohjois-Suomen Syöpäyhdistys
Kuusamon Tapiirit
Puheenjohtaja Jaana Hyrkäs
jaana.hyrkas@luukku.com
pssy.org, osastot ja kerhot

Lapin Sylvertti – Lapin syöpälasten vertaistuki- ja virkistystoiminta
Puheenjohtaja Annika Halonen
annika.halonen@gmail.com
pssy.org, osastot ja kerhot

Pohjois-Suomen syöpälapsiperheet
Puheenjohtaja Jutta Pernu-Määttä
jpernumaatta@gmail.com
pssy.org, osastot ja kerhot

Saimaan Syöpäyhdistys
Unikko-kerho
Toiminnanjohtaja Niina Turunen
Puheenjohtaja Annukka Ilves
niina.turunen@sasy.fi
annukkamikkonen@gmail.com
unikkokerhosaimaa@gmail.com
saimaansyopayhdistys.fi, Unikko-kerho

Satakunnan Syöpäyhdistys
Syöpykät – Lapsisyöpäpotilasperheiden kerho
Puheenjohtaja Emilia Jokinen
syopykat@satakunnansyopayhdistys.fi
satakunnansyopayhdistys.fi, Syöpykät

Itsenäiset vanhempainyhdistykset

Hämeenlinnan seudun syöpälapset Pisara ry
Puheenjohtaja Mervi Ekroos
merviekroos71@gmail.com
syopalapset-pisara.net

Kympin Lapset – HYKSin Lapsisyöpäpotilaiden Vanhemmat ja Ystävät ry
Puheenjohtaja Janina Mäntymaa
janina.mantymaa@kympinlapset.fi
kympinlapset.fi

Pohjois-Karjalan Syöpälapset Sykkyrä ry
Puheenjohtaja Jussi Malinen
jiimalinen@gmail.com
info@sykkyra.fi
sykkyra.fi

Project Liv rf – för svenskspråkiga långtidssjuka barn
Nina Brännkärr-Friberg
nina@projectliv.fi
info@projectliv.fi
projectliv.fi

SYLI – Syöpään sairastuneiden lasten vanhempien yhdistys ry
Puheenjohtaja Minna Laakkonen
tukkaminna@outlook.com
syliry@syliry.fi
syliry.fi